W czasie wakacji organizujemy Obozy Twórczego Rozwoju. Obozy te są okazją do lepszego poznania się, powstania więzi zaufania i przyjaźni, odkrycia swoich zdolności i zainteresowań. Obóz funkcjonuje na zasadach demokratycznych – to znaczy, że uczestnicy decydują, co i w jaki sposób chcą robić na obozie, mają możliwość wyboru spośród rozmaitych aktywności, mogą również zdecydować się w danym momencie na wypoczynek lub zajmowanie się swoimi sprawami. Wyjątkiem są zorganizowane wycieczki, jeśli nie ma możliwości, aby któryś z wychowawców pozostał w ośrodku. Szczegółowe zasady w Regulaminie obozu oraz w Liście Kontrolnej.

Program obozu

OBÓZ TWÓRCZEGO ROZWOJU 6-15.08.2023, wiek uczestników 11-16 lat

Ośrodek Wypoczynkowy Family Camp Ryczywół

Ryczywół k. Kozienic (75 km od Warszawy, 85 km od Grodziska)

cena: 2300 zł. Dla rodzeństw zniżka 50 zł/os. W cenę tym razem nie jest wliczony dojazd (ze względu na małą odległość).

Cel obozu: to przede wszystkim bezpieczne, radosne i ciekawe wykorzystanie czasu dla wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży: w sferze fizycznej, umysłowej i społecznej.

Zajęcia rozwojowe: Z jednej strony obóz jest formą rozwoju twórczości: prowadzone są zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, filmowe. Z drugiej strony staramy się rozwijać umiejętności, które pozwalają lepiej radzić sobie w kontaktach z innymi ludźmi, łatwiej wyrażać swoje myśli i uczucia, a także być bardziej pomysłowym, otwartym i wierzyć w swoje możliwości. Służą temu spotkania w grupach, rozmowy i ćwiczenia. Uczymy się też rozwiązywać problemy w sposób twórczy i bez agresji, bronić swoich praw, być odpornym na presję grupy. Chcemy pokazać, jak być odpowiedzialnym, a jednocześnie być sobą i dobrze się bawić.

Kadra: Jesteśmy zespołem ludzi, którym bliskie są idee rozwoju w relacji: poprzez nawiązywanie dobrego kontaktu z dziećmi, otwartość na ich potrzeby i zaufanie do ich samodzielności tworzymy warunki do ich najlepszego rozwoju umiejętności, emocji i relacji z innymi.  Kadra składa się zazwyczaj z psychologów, pedagogów, trenerów umiejętności osobistych oraz studentów tych kierunków. Na co dzień zajmujemy się pracą z dziećmi i młodzieżą, najczęściej w formie aktywnych zajęć rozwojowych. Psychologiczne i pedagogiczne przygotowanie oraz nastawienie na bycie z dziećmi we wszystkim, co dzieje się na obozie pomaga nam wspólnie rozwiązywać konflikty i zapewnić wyjątkową atmosferę. Dzięki temu nawet pierwszy w życiu wyjazd staje się wspaniałą przygodą.

Dlaczego z nami?
Czym obóz ANIMUS różni się od innych kolonii i obozów?

PASJA

Nasze obozy organizujemy już od ponad 20 lat. Co roku sami na nie jeździmy – organizatorzy i współpracownicy Ośrodka ANIMUS. Każdy z nas ma jakieś pasje, którymi chce dzielić się z innymi: m. in. śpiewanie, gra na instrumentach, kręcenie filmów, fotografia, aktorstwo, psychologia, treningi twórczości, tworzenie biżuterii, joga, sztuki plastyczne, gry terenowe, i wiele innych…. Od lat pogłębiamy nasze zainteresowania, gromadzimy potrzebny sprzęt, na co dzień prowadzimy różnorodne zajęcia. Zachęcamy, aby korzystać z naszych umiejętności, ale też – aby dzielić się własną pasją z innymi.

MOŻLIWOŚĆ WYBORU

Jest wiele ciekawych obozów tematycznych: np. plastyczne, konne, survivalowe, rowerowe… Jednak na żadnym nikt nie pyta dziecka: co masz ochotę dziś robić? U nas na każdym turnusie jest na tyle zróżnicowany program i tak wiele możliwości wyboru spośród różnych aktywności, że każdy znajdzie to, co najbardziej mu będzie odpowiadało. Na tym samym obozie można doskonalić sprawności sportowe, rozwijać zdolności twórcze i uczyć się lepiej radzić sobie z ludźmi. Jednego dnia wybrać taniec, innego grę w badmintona, a w kolejnym nauczyć się robić krokodylka z koralików. Ale nie tylko można wybierać – można samemu zaproponować własny pomysł: w ten sposób powstawały na naszych obozach np. kółka modelarskie albo młodzieżowe zespoły muzyczne. Można też posiedzieć sobie z książką lub zagłębić się w ciekawą dyskusję…

ROZMOWY

Chyba na żadnym obozie nie rozmawia się z dziećmi tyle, co u nas. My – kadra – słuchamy, co dzieci mają do powiedzenia. Czego chcą, co im się nie podoba, z czym im jest źle, jakie mają pomysły i pragnienia. Dzieci uczą się słuchać innych. Uczą się mówić o swoich uczuciach, potrzebach, uczą się mówienia „tak” i mówienia „nie” w ważnych sprawach. Wspólnie staramy się rozwiązywać nieporozumienia i konflikty. Dzięki temu tworzy się niezwykła atmosfera zaufania między kadrą a uczestnikami, a między dziećmi powstają przyjaźnie trwające długo po obozie.

ATMOSFERA

Zawsze wybieramy małe, kameralne ośrodki wypoczynkowe, co ułatwia powstanie spójnej grupy i zapobiega konfliktom z innymi koloniami.  Natomiast specjalne zajęcia integracyjne pomagają nowym uczestnikom szybko znaleźć swoje miejsce w grupie. O atmosferę dbają też opiekunowie – nie tylko kompetentni i odpowiedzialni, ale też troskliwi, uważni na potrzeby podopiecznych, dla których czas spędzany z dziećmi nigdy nie jest stracony. Jesteśmy z dziećmi nie tylko podczas zajęć – rozmawiamy z nimi, śpiewamy, gramy w różne gry, czytamy bajki na dobranoc…

SZACUNEK I BRAK PRZEMOCY

Nasze metody wychowawcze opierają się na wzajemnym szacunku. Szanujemy prawo dzieci do własnych potrzeb, granic, wyrażania własnego zdania, różnego nastroju i różnych uczuć. Podobnie oczekujemy szacunku od dzieci i pomiędzy dziećmi. Dlatego nie stosujemy żadnego systemu kar i nagród, za to staramy się konflikty rozwiązywać w zarodku i uniemożliwiać niepożądane zachowania poprzez ciągły kontakt z dziećmi i bardzo aktywną organizację czasu. Jedyne, co jest zabronione to stwarzanie zagrożenia dla życia lub zdrowia własnego lub innych oraz stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie. Łamanie tego prawa, mimo rozmów i wskazywanych konsekwencji, może spowodować wyjazd uczestnika z obozu.

ANIMUSOWE ZABAWY

W naszym programie każdy dzień stwarza okazję do zabawy. Mamy mnóstwo własnych propozycji zabaw tematycznych, integracyjnych, terenowych i wielu innych, zależnie od pogody i chęci uczestników: m.in. „Policjanci i złodzieje”, „Rajd McGyvera” czy „siatkobalonówa”. Jednak zawsze stosujemy zasadę dobrowolności i szacunku. Dlatego też nigdy nie ma przymusu brania udziału w jakichkolwiek zabawach. Nie ma u nas „chrztów obozowych”, a zamiast smarowania się pastą w „zieloną noc” proponujemy znacznie ciekawsze atrakcje, które nikomu nie robią krzywdy ani nie narażają na upokorzenie.

BRAK UKRYTYCH DOPŁAT

W cenie jest wszystko! Pobyt, wszystkie proponowane atrakcje i zajęcia, bilety wstępu, ubezpieczenie. Jeśli uczestnicy mają możliwość skorzystania z jakichś atrakcji dodatkowo, wyraźnie zaznaczamy to w programie.